Jak przygotować się do wspólnej sesji zdjęciowej? | Как приготовиться к фотосессии?

Od początku ciąży wiedziałam, że jak urośnie mi brzuszek to zdecydujemy się na profesjonalną sesję zdjęciową, a moim marzeniem było by towarzyszył w niej Nikolay. Sesje tego typu są różne, każda przyszła mama decydująca się na nią, ma swoje wyobrażenie tej wspaniałej pamiątki. Przeglądałam Internet wzdłuż i wszerz i szybko stwierdziłam, że długie, teatralne suknie, gotowe studia czy bajeczne plenery po prostu nie są dla nas. Stwierdziliśmy, że zależy nam na wręcz reportażowym ujęciu NASZEJ ciąży i naszej miłości. By tego dokonać zdecydowaliśmy, że sesję musimy zrobić w naszym domu oraz, że zdjęcia zrobi Tomek, szczególnie, że znamy się już jakiś czas i łączy nas jakaś magiczna nić porozumienia. 😊 Pod wpisem macie część efektów tej wspaniałej współpracy, a w dzisiejszym tekście chcemy Wam przekazać kilka (zupełnie subiektywnych) rad jak przygotować się do wspólnej sesji brzuszkowej.

 1. Fotograf! Wybierzcie mądrze. Uważam, że sesja brzuszkowa jest jedyna w swoim rodzaju (szczególnie przy pierwszym dziecku). Tak jak już wspomniałam, my Tomka znamy już jakiś czas, poznaliśmy się na weselu mojej przyjaciółki. Dzięki temu, że ja świadkowałam i zarówno my jak i Tomek byliśmy tam dzień wcześniej mieliśmy okazję spędzić spokojny, sympatyczny wieczór razem. Zdjęcia Pauli i Michała ze ślubu są po prostu fenomenalne, a my mamy kilka naprawdę niesamowitych kadrów z tego dnia, łącznie wyjątkowymi portretami z ogrodu. Wybierając fotografa warto się zastanowić, czy zwyczajnie jakiegoś nie znacie. Choć – będzie to sprawa indywidualna, bo pewnie znajdą się osoby, które „rozluźnią się” i będą czuły się bardziej komfortowo przy kimś nieznajomym. Druga kwestia to styl w jakim dana osoba robi zdjęcia. To rzecz już bardzo subiektywna, ta niepowtarzalna atmosfera, kadry, kolorystyka charakteryzująca konkretnego fotografa musi po prostu do Was przemawiać. Większość z nich prowadzi swoje social media całkiem aktywnie, więc można zapoznać się z ich portfolio z własnej kanapy. Koniecznie wpadnijcie do Tomka – https://www.facebook.com/picturesfactory

 2. Umowa, zakres współpracy. Szykując nasz ślub dwa lata temu nacięliśmy się na parę fotografów, którzy chcieli przemycić w umowie zapis, który zdecydowanie spowodował, że z nich zrezygnowaliśmy. Mianowicie jeden z podpunktów mówił, że jeżeli do wesela nie dojdzie, to musimy i tak zapłacić 90% ustalonej kwoty za całość usługi. Dodam – niezależnie od powodu, oraz od czasu odwołania! Standardowe umowy określają, że w takiej sytuacji para młoda traci zaliczkę, czy zaliczki wpłacone do momentu odwołania. Rozmowy z tymi fotografami skończyły się na niczym, ponieważ sugestie, że jest to zapis krzywdzący i chęć rozwinięcia ich o np. ewentualne sytuacje „łagodzące” (takie jak śmierć jednego z przyszłych małżonków, katastrofa naturalna, czy … pandemia?) nie spotkały się z aprobatą. Jeżeli więc wybieracie fotografa – szczególnie, jeżeli to Wasza pierwsza współpraca warto umowę podpisać. Nie ustalać „na gębę” kosztów, ilości zdjęć, sposobu ich przekazania. Wiadomo u nas wyglądało to troszkę inaczej, Tomkowi ufamy w 100%, jednak patrząc na naszą historię sprzed wesela dobrze mieć wszystko na piśmie. Warto także przemyśleć – szczególnie, jeżeli umowa opiewa np. na kilka ujęć – czy chcemy mieć wpływ na wybór tych zdjęć, bo może się okazać, że za nie małe pieniądze dostaniecie 5 fotek, które wstyd będzie Wam pokazać rodzinie.

 3. Miejsce i czas. Tu naprawdę wiele zależy od Was, a także od fotografa. My zdecydowaliśmy się na nasze mieszkanie, bo wiedzieliśmy, że to w nim będziemy czuć się najbardziej swobodnie. Mimo, tego że nie ma tu zbyt dużo miejsca, kuchnia czeka na remont, a słońce (i to z przerwami) wpada przez okno tylko miedzy 6 rano a 9. W kwestii samej godziny sesji mocno zaufaliśmy naszemu fotografowi, kilka dni przed planowanym spotkaniem wysyłałam Tomkowi zdjęcia z salonu i sypialni, by mógł ocenić światło i ustalić godzinę rozpoczęcia sesji. Tak stanęło na 7.30 (spowodowało, to tylko utrudnienie w skorzystaniu z fryzjera, ale to w kolejnym punkcie jeszcze Wam opiszemy). Samo w sobie mieszkanie oczywiście posprzątaliśmy, łącznie z myciem okien, pochowaliśmy zbędne rzeczy i przestawiliśmy meble. Choć później z Tomkiem jeździliśmy fotelami aż miło. Musicie być jednak gotowi na to, że nie każdy fotograf zgodzi się tak zaryzykować i zrobić sesję w nieznanym miejscu. Zdjęcia w studiu lub sprawdzonym plenerze są bezpieczniejszą opcją dla osoby robiącej zdjęcia.

 4. Ubrania – przygotujcie kilka zestawów, wraz z biżuterią i bielizną. Jeżeli w sesji macie uczestniczyć razem to pomyślcie czego chcecie oboje, czy bardziej odpowiadają Wam eleganckie czy te bardziej casualowe propozycje. Warto zapytać o nie także fotografa – doradzi jakie kolory ładnie wyjdą przy obecnym świetle. To co jednak najważniejsze to wybierać rzeczy, w których czujecie się wygodnie, swobodnie, lubicie się z nich. Ja sugeruję pojedyncze warstwy – specjalnie zdecydowałam się na bluzki czy sukienkę z długim rękawem, by „pracować” z jedną rzeczą i nie motać się z dodatkowym swetrem. Mieliśmy opcje domowe, ale także bardziej strojne. Do swoich stylizacji miałam dobrane pod kolor nawet biustonosze – tak by pod białą bluzką nie odznaczała się ciemna bielizna. Na początku pokierowaliśmy się sugestią Tomka i zaczęliśmy sesję w wybranych przez niego ubraniach, a potem on sam proponował byśmy zmienili na to w czym czujemy się najlepiej. Ja miałam przygotowane też specjalne body – dodam, wcale nie takie ciążowe, z golfem i rękawem. To była po prostu 100% seksowna, koronkowa bielizna, którą trzymałam prawie do końca sesji zastanawiając się czy starczy mi odwagi, by się w nią ubrać. Jako, że potraktowałam fotografa trochę jak lekarza, wyczarował on bardzo prywatną atmosferę, byliśmy we własnym domu, a Nikolay bardzo mnie wspierał odważyłam się i… prawie zabiłam Tomka. Jeżeli zamierzacie zaświecić ciałem, to uprzedźcie fotografa co zamierzacie zrobić. Powiem Wam jednak, że to była wspaniała decyzja, mamy cudowne zdjęcia, podczas robienia których poczułam się niezmiernie kobieca mimo gigantycznego brzucha i rozstępów. Polecam to każdej kobiecie. A efekty przerosły nasze oczekiwania, oczywiście niestety ich nie zobaczycie, bo jeżeli pozwolicie pozostawimy je dla tylko siebie.

 5. Fryzura i makijaż. Moje włosy potrafią się same ułożyć jak w hollywoodzkim filmie, a równie dobrze wyglądać jak mop, dlatego też byłam pewna, że będę musiała iść do fryzjera. Musiałam znaleźć miejsce, które przyjmie mnie dzień wcześniej i to w godzinach wieczornych. Zaufałam Salonowi Fryzomania i byłam niesamowicie zadowolona. Początkowo dziewczyny miały tylko umyć mi włosy i ułożyć na szczotkę. Jednak kiedy dowiedziały się, że to fryzura na sesję w ciąży zostały po godzinach, żeby dokręcić mi loki. By wszystko utrzymało się do następnego dnia wpięły mi w głowę milion wsuwek i całość obwiązały siatką – uwierzcie, jak wyszłam od nich to wyglądałam na ulicy po prostu bajecznie 😊. Makijaż – tu wszystko zależy od Ciebie. Myślę, że część kobiet postawi na naturalny look i to również może wyglądać przepięknie na zdjęciach. Ja wiedziałam, że chcę mój zwykły codzienny makijaż, który wykonuję 365 dni w roku i mogłabym go zrobić z zamkniętymi oczami. Jeżeli jednak nie malujesz się na co dzień, a chciałabyś z tej okazji zaszaleć to polecam umówić się do makijażystki. Przy tej konkretnej sesji trzeba zwrócić uwagę także na paznokcie i ogólnie stan dłoni oraz stóp. I to u dwójki rodziców. Standardem sesji domowych jest to, że jesteście na boso, a także co jeszcze bardziej oczywiste, że będzie pełno ujęć na których będziecie trzymać brzuszek. Co do Nikolaya to warto jeszcze pomyśleć o zaroście, fryzurze, brwiach. Jednak najbardziej istotne jest to, żebyście oboje czuli się pięknie.

 6. Pozowanie? Jeżeli postawicie na dobrego fotografa to nie powinniście się niczym stresować. My po prostu mieliśmy być sobą, a że byliśmy razem to było o wiele raźniej. Przytulaliśmy się, całowaliśmy, patrzyliśmy na siebie. Tomek oczywiście sugerował zmiany, czy miejsce konkretnych ujęć i było to niezmiernie pomocne. Do tego dużo nas komplementował i rozśmieszał, więc czuliśmy się jak ryby w wodzie. Jeżeli macie np. swój preferowany profil twarzy lub jakiś wyjątkowy kompleks to powiedzcie o tym osobie robiącej zdjęcia. Choć powiem Wam szczerze, że jednym z ulubionych ujęć są nasze stópki – całe życie nienawidziłam swoich przed długość swoich palców. Więc można się naprawdę miło zaskoczyć.

 

Jesteśmy bardzo ciekawi czy dodalibyście coś do naszej listy! Dajcie koniecznie znać i obejrzyjcie nasze zdjęcia poniżej! Do następnego!

С самого начала беременности мы знали, что как только животик Аси достаточно вырастет, то мы сделаем профессиональную фотосессию и на фото будем вместе. В сети много примеров и на них видно, что каждый делает так, как хочет, и так, как подсказывает ему сердце. Ася, как обычно искала вдохновение в интернете и, в результате решила что сессии в театральных длинных платьях в студиях или на пленэре не для нее. Мы бы хотели показать на фото нас, нашу беременность и нашу любовь. Чтобы этого достичь нужно было найти подходящее место – а что может быть лучше собственного дома? Над выбором фотографа долго не думали, им стал Томек (link): мы познакомились на свадьбе Паули и сразу прониклись взаимной симпатией. Ниже Вы сможете ознакомиться с результатами этого сотрудничества, а пока хотим Вам представить несколько советов о том, как приготовиться к такой фотосессии.

 1. Фотограф! Выбирайте разумом. Сессия для беременной это важное событие (особенно если ждете первого ребенка). Со своим фотографом мы познакомились на свадьбе подруги Аси, где Ася была свидетельницей и, поэтому мы должны были приехать на день раньше, чтобы помочь в организации свадьбы. Фото свадьбы получились сногсшибательными, а нам Томек даже сделал несколько прекрасных портретов. Лучше выбрать уже знакомого фотографа для того, чтобы фото получились как можно более органичными. Знаем с собственного опыта – ни при каждом человеке получиться расслабиться и чувствовать себя «в своей тарелке». Также важно обратить внимание на стиль снимков, которые делает фотограф. Вам должны понравиться предыдущее сессии выбранного специалиста, благодаря Интернету у большинства из низ есть личные блоги, в которых можно ознакомиться с их творчеством. Хорошо, что мы живем в век Инстаграма, проверить портфолио фотографа можно не вставая с дивана.

 2. Договор, обязанности сторон. Подготавливаясь к нашей свадьбе, мы попали на пару фотографов, которые хотели добавить пункт к договору обязующий нас заплатить 90% вознаграждения в случае отмены или переноса свадьбы в любом случае, даже форс-мажорном (наводнение, смерть, пандемия). В стандартном договоре при отмене потеряем только задаток. Просьбы об изменение этого пункта ни к чему не привели, пришлось отказаться от таких спецов. Поэтому если выбираете фотографа и особенно если это будет первый такой заказ, то составьте письменный договор. Пропишите в нем всё то, что обязательно должно быть выполнено – количество и качество снимков, цена, способ передачи фото, право на выбор фото и т.д. и т.п. Лучше все прописать в договоре, чем потом кусать локти. В нашем случае мы полностью доверились Томку, но это скорее исключение, чем правило.

 3. Время и место. Тут всё зависит от Вас и Вашего фотографа. Мы выбрали нашу квартиру, потому что знали где должны получиться лучшие фото. И это, несмотря на то, что сама квартира не особо просторная, кухню нужно ремонтировать, а солнце светит с 6 до 9 утра. Выбор времени остался за фотографом: Ася выслала ему несколько снимков зала и спальни в разные поры дня и было выбрано время – 7-30 утра. Пришлось, конечно, убраться в квартире, переставить мебель, спрятать все ненужное, помыть окна. Только имейте ввиду, не каждый фотограф согласиться проводить сессию в незнакомом месте – фото в собственной студии или в знакомом плэнере  будут для фотографа наиболее безопасным вариантом.

 4. Одежда. Приготовьте несколько опции нарядов, бижутерии, нижнего белья. Если сессия будет совместная с мужем (женой), то подумайте вместе как Вы хотите выглядеть на снимках: элегантно в вечерних нарядах или в пижамах. Можно и нужно попросить совета у фотографа. Однако, чтобы вы не выбрали, одежда должна быть удобной, свободной, любимой Вами. Исходя из этого, Ася выбрала блузки и платья с длинным рукавом, чтобы не надевать дополнительно свитер. Чем больше слоев одежды, тем сложнее уложить их все для красивого снимка. Наши наряды можно было поделить на два типа: вещи домашние и на выход в люди. В зависимости от цвета Ася имела приготовленные заранее наборы нижнего белья. Мы начали сессию в домашней одежде, выбор которой оставили нашему фотографу. По мере продвижения наряды менялись. Ася даже приготовила очень сексуальное нижнее белье, чтобы представить себя во всей красе, но оставила его на самый конец сессии. Неизвестно как бы пошла работа, в каком бы была настроении Ася и хватило бы ей смелости, чтобы попозировать в столь откровенном белье. В конце концов, тот факт, что мы были в собственном дома, сыграл Асе на руку и она решилась на фото в белье. Советуем однако оговорить такую внезапную смену стиля фотосессии со своим фотографом. Не каждый сможет быстро переключиться. Было это рискованно с нашей стороны, но результат очень порадовал Асю, которая почувствовала себя еще более женственно. Эти фото мы оставим для себя и естественно никому их не покажем.

 5. Прическа и макияж. Волосы Аси живут своей жизнью: могут и уложиться сами как в каком-нибудь голливудском фильме, а могут выглядеть как сноп сена. Зная их характер, Ася специально записалась к парикмахеру на вечер перед утренним мероприятием. Доверясь @fryzomania, Ася не прогадала. Поначалу Асе должны были только помыть волосы и их вычесать. Однако, когда работницы парикмахерской узнали причину, по которой моя жена пришла к ним, то остались сверхурочно дабы сделать Асе прическу достойную фотосессии. Нужно было сделать кудри, для этого необходимо было использовать миллион невидимок, и чтобы все это не развалилось в дороге домой, специальную сеточку.  Макияж – тут все зависит от Вас: это может быть и натуральный вид или вообще без макияжа. Ася поставила на свой каждодневный макияж, которые она бы сделала с закрытыми глазами. Если же не уверены в своих силах, то лучше довериться профессионалам. Обратите внимание на ладони, ногти и стопы. И не только у женщины, мужчина тоже должен быть готовым к тому, что будут крупные планы ладоней на животе будущей мамы.

 6. Позирование. Если выберете профессионального фотографа, то позирование не должно вас нервировать. Мы должны были быть собой: обнимались, целовались, смотрели друг на друга. Томек, конечно, предлагал сменить позы, место для позирования и его советы очень нам пригодились. Вдобавок, он нас ободрял, хвалил, советовал где положить руки, куда смотреть и что делать. Все это очень помогало расслабиться и выглядеть на фото натурально и органично. Если у Вас есть любимая поза, в которой точно получаются лучшие снимки, то не забудьте рассказать об этом своему фотографу. Хотя пробовать нужно все: Ася не очень любить свои стопы, однако же одним из самых любимых снимков для неё стало фото наших стоп. Поэтому можно и нужно дерзать, результат может быть неожиданный.

 

Нам очень интересно, добавите ли Вы что-нибудь в наш список! Дайте нам знать и посмотрите наши фотографии! До свидания!

 

Lubisz to?