Jak stać się Panią Kriventsov? Zmiana nazwiska | Как стать Пани Кривенцов?

Posted on

По-русски Сбоку Или Hиже 👇

Jak stać się Panią Kriventsov? Mentalnie, oficjalnie, społecznie?

Dziś opowiem Wam jakich formalności trzeba dopełnić, by dla całego świata nie być już Włodarską, a orientalnie brzmiącą Joanną Kriventsov. Oczywiście, że teoretycznie wystarczyło okraczone łzami i deszczem cywilne „tak” na plaży w Wiktorowie i złożony tam podpis, jednak przepraw z nazwiskiem był to dopiero początek. Wiele z Was zastanawia się czy brać nazwisko męża, zostać przy swoim, czy też postawić na dwuczłonowe. Nie zamierzam nikogo przekonywać do słuszności, którejś z opcji. Zawsze mówiłam, że będę mieć dwa. A tu niespodzianka – jest jedno i to nie moje. Jak to się stało? Był to czysty zdrowy rozsądek. Zaraz zrozumiecie dlaczego.

Wyobraźcie sobie, że idę załatwić cokolwiek w jakimkolwiek urzędzie i w te małe krateczki muszę wpisać:

J O A N N A   I R E N A    W Ł O D A R S K A    K R I V E N T S O V

Zamieszkana przy

A L E J I    P O W S T A Ń C Ó W   W I E L K O P O L S K I C H,   B Y D G O S Z C Z

No i na dodatek

 Województwo K U J A W S K O – P O M O R S K I E…..

No nie, to by się nie udało, tzn. może ja bym sobie z tym poradziła i przyzwyczaiła się, jednak od roku nieustannie literuję moje nowe nazwisko  i gdybym miała jeszcze do tego wyjaśniać, że imiona są dwa i nazwiska są dwa to żaden urzędnik już nigdy by mi w niczym nie pomógł.

No dobrze – decyzja zapadła, choć jak mówiłam – nie było to wielce zaplanowane. Raczej spontaniczne, jak wszystko w naszym związku – bo taką informację trzeba podać podczas podpisywania pierwszych dokumentów w urzędzie. Nie byliśmy tego świadomi, ani na to przygotowani. Ale kiedy w maju przed ślubem w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gąsawie padło pytanie o nazwisko – stało się. A miesiąc później Nikolay założył mi pare przepięknych gram złota na palec ( o projektowaniu obrączek i pierścionka zaręczynowego pisaliśmy tutaj ) i po 12 minutach i 4 podpisach stałam się Panią Kriventsov.

Ślub już dawno za nami, szybko podróż poślubna odbyła się na starym paszporcie, wróciliśmy do domu i zderzyłam się z rzeczywistością. Przecież dla wszystkich byłam Włodarską! No i się zaczęło. Pierwszy był Urząd Miejski i zmiana dowodu osobistego. Choć nie, kłamię – najpierw trzeba zrobić sobie zdjęcie. I uwierzcie mi — w momencie kiedy zmieniasz wszystkie dokumenty ze zdjęciem to jest to ważna fotka. Więc oczywiście ja robiłam je u dwóch fotografów. I jedno było gorsze od drugiego. No, ale cóż! Miałam jedynie ostatnie 2 dni urlopu na załatwienie formalności, więc wybrałam mniejsze zło i zagłębiłam się we wnioski. Tutaj linkuje Wam pierwszy jaki wpadł mi w ręce:

https://obywatel.gov.pl/documents/10181/162080/Wniosek_o_wydanie_dowodu_osobistego.pdf/014d8d43-f1e4-46c0-90a2-79723760f1c1

Jeżeli macie możliwość wydrukowania go w domu lub w pracy – polecam, bo nie będzie marnować czasu w kolejce, jeżeli w Waszym urzędzie, w specjalnym pudełku oznaczonym „Wniosek o wydanie dowodu osobistego” zabraknie druczków. Pamiętajcie wniosek uzupełniamy nowymi danymi! 😊

I teraz mały zwrot – ja jednocześnie meldowałam się w naszym wspólnym mieszkaniu i to istotne, by zrobić to najpierw,  by we wniosku poprosić o zmianę nie tylko nazwiska, ale także adresu zameldowania. Tak więc podsumowując – najpierw zdjęcie, potem meldunek, następnie dowód. Sama wymiana nie jest wielce skomplikowana. Oddajesz wniosek, jedno zdjęcie, Pani robi zdjęcie starego dowodu i wydaje pokwitowanie, z którym po miesiącu trzeba wrócić i odebrać świeżutki kawałek plastiku.

Dalej jest coraz weselej – następny czekał mnie także Referat Działalności Gospodarczej w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta. Każdy zmotoryzowany Bydgoszczanin, który kiedykolwiek próbował zaparkować przy Urzędzie Miejskim w Bydgoszczy wie, że to istny horror. Ale jakimś cudem, bez stłuczki udało mi się znaleźć miejsce i udałam się po raz ostatni do okienka dla osób z nazwiskiem rozpoczynającym się na literkę „W”.

Tu czekał na mnie kolejny wniosek, ponieważ o ile o mojej zmianie nazwiska już wiedzieli, jednak zmiana meldunku wymagała wypełnienia kolejnych papierów. Dodatkowo, okazało się, że jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą do tej pory sygnowałam ją starym nazwiskiem, więc przy jego zmianie nazwa samoistnie również powinna ulec transformacji w systemie. Jednak ze względu na to, że moja nie składa się z samych danych osobowych wystąpił błąd i musiałam złożyć kolejny wniosek.

To bardzo informacja do wszystkich przedsiębiorczych Panien Młodych – wraz z nowym nazwiskiem wasza dotychczasowa firma przestaje jakoby istnieć! I tak przestałam prowadzić firmę  Joanna Irena Włodarska Psycholog, a zaczęłam Joanna Kriventsov Psycholog. Tym samym okazało się, że wszystkie moje wizytówki, strona internetowa, Instagram, fanpage, a nawet logo i oznakowanie na budynku, w którym znajduje się mój gabinet są nieaktualne. Przyznam się szczerze, że minął ponad rok, a ja dopiero zajęłam się profesjonalnymi zmianami na mojej witrynie w Internecie. Jakoś nie mogłam się za to zabrać.

Kolejną rzeczą było prawo jazdy – znów potrzebne było zdjęcie – oraz dowód rejestracyjny samochodu. A jako, że byłam współwłaścicielką dwóch to było dwa razy więcej roboty. Teoretycznie nie trzeba mieć teraz przy sobie dokumentów auta, jednak tym bardziej radziłabym to zrobić jak najszybciej, żeby wszystko było już w systemie. Wiadomo – po nowy dowód rejestracyjny nowy trzeba się pofatygować drugi raz po miesiącu. Oh ten parking przy Urzędzie Miasta…

Następna sprawa to paszport – i tutaj pamiętajcie o czasie, im szybciej złożycie wniosek tym mniej zapłacicie. Ten dokument powinno się wymienić niezwłocznie, jak dowód osobisty. Teoretycznie mamy na to 30 dni, jednak dopiero po 60 stary traci ważność. Warto o tym pamiętać planując długą podróż poślubną, by móc z niej wrócić bez problemu! I faktycznie jest tak, że jak wymienimy go w wyznaczonym czasie, a stary miał jeszcze długi okres ważności to koszt będzie dużo niższy. Ja się oczywiście zagapiłam, szczególnie, że do Turcji poleciałam jeszcze na starym, a później byliśmy w Niemczech. I przez to skasowali mnie na 140zł!

Kolejne były – spółdzielnia, gazownia, elektrociepłownia. Telefon, Internet. Bank, ubezpieczenia. I oczywiście wszystkie dokumenty w pracy na etacie. Poza podstawowymi rzeczami jak aneksy do umowy do pracy, musiałam wyprosić nową pieczątkę i nauczyć się nowej parafki w kartotekach moich pacjentów. Nie trzeba było jedynie aneksować aktu notarialnego mieszkania – tam zostają stare dane.

Przy każdej z tych – wyżej wymienionych – zmian miałam ogromną obawę, że zrobię błąd – pisząc posługiwałam się za każdym razem aktem ślubu (albo kontem Nikolaya na Instagramie 😊 ), ale potem przeżywałam katusze, myśląc „co jeżeli się pomyliłam?!”.  Trwało to mniej więcej pół roku. I często pisałam KrivenSTov – brzmi to okropnie, ale coż… takie to wesołe życie dyslektyczki, która wyszła za Rosjanina.

Na szczęście dziś już błędów i stresów coraz mniej. W miarę czasu przyzwyczaiłam się do literowania oraz do tego, że i tak ktoś się pomyli. Nawet jak pokazuje komuś napisane nazwisko! Zdarzyło się, że przepisując ekspedientka ze stacji benzynowej napisała „KriventsoN”. Dzięki temu jednak jest bardzo wesoło, a ja jako osoba uwielbiająca zagadywać obcych ludzi i dzielić się swoją historią praktycznie zawsze muszę odpowiedzieć na pytanie: „A skąd to Pani nazwisko?”

Как стать Пани Кривенцов? Ментально, официально, социально.

Сегодня Ася расскажет Вам какие формальности её ожидали на пути изменении фамилии с Влодарска на Кривенцов, фамилию которая для поляков звучит по восточному. Теоретично, хватило бы только сказать „да” на пляже в Викторово, однако в реальности свадьба была только первой остановкой. Многие из невест в Польше думают над тем, что делать со своей фамилией после свадьбы: принять фамилию мужа, или оставить свою, или остановиться на двусоставной фамилии. Ася склонялась к третьему варианту, а вышло так, что теперь носит одну и, вдобавок, мужа. Как это получилось? Очень просто, это плод здравого рассудка. Сейчас поймете почему. Представьте себе, что Вам пришлось бы вписывать в какое-то заявление такое ФИО:

Ионна Ирена Влодарска Кривенцов

проживающая по адресу

Аллея Повстанцев Велкопольских, Быдгощ

и если этого мало, то и воеводство Куявско-Поморское.

Скорее всего, с течением времени Ася бы привыкла, но и так транслитерация моей фамилии ставит поляков в ступор и приходится или показывать документ, или передавать фамилию буква по букве. Добавьте к этому ещё двойное имя. Четыре слова вместо двух, с таким началом при оформлении каких-либо документов можно и не дождаться помощи от чиновника.  Решено, и решено как водится в нашем союзе – спонтанно, ведь уведомить о своем решении нужно при подписывании первых документов в загсе. У нас времени на приготовления и обсуждения не было, потому что мы узнали об этом перед свадьбой в маю и прямо в загсе в Гонсаве, где надо было заполнить определенное поле в заявлении. Через месяц церемония была за нами, мы обменялись обручальными кольцами (об их проектировании можете прочитать тут – ), подписали документы в означенных местах – вот Ася и стала Пани Кривенцов.

После этого было свадебное путешествие, для Аси еще на старом паспорте. Но по возвращению необходимо было возвращаться в реальность, ведь для всех она всё ещё была Влодарска. Ну и началось. Первым был паспортный стол и смена удостоверения личности. Даже не так, сначала надо сфотографироваться. И надо сфотографироваться хорошо, так чтобы было приятно показывать свой документ. Поэтому Ася сделала фото у двух фотографов. И, конечно, ей не понравились ни первый вариант, ни второй. Времени было в обрез, всего два дня, и пришлось выбирать наименьшее зло. После истории с фото, нужно было заполнить соответствующее заявление. Вот первое, что попало мне в руки:

https://obywatel.gov.pl/documents/10181/162080/Wniosek_o_wydanie_dowodu_osobistego.pdf/014d8d43-f1e4-46c0-90a2-79723760f1c1

Советуем распечатать его дома или на работе, так не потеряете время в очереди за чистым бланком, если их не будет в специально отделенном месте. И не забудьте, что заявление заполняется Вашими уже новыми данными. Тут маленькое отступление, Ася перед заменой удостоверения личности зарегистрировалась по нашему новому адресу. Сделала в такой последовательности, чтобы одним выстрелом убить двух зайцев – сменить и имя, и адрес регистрации. Подытожив, схема получилась такая: фотография, регистрация по месту жительства и смена удостоверения.

Сама замена не самая трудоемка. Отдаешь заявление, одно фото, пан или пани делает фото старого удостоверения и отдает квитанцию, в которой написано что через месяц можно получить новенький кусочек пластика.

Дальше было веселее, следующая остановка департамент хозяйственной деятельности в отделе гражданских дел городского управления. Каждый быдгощанин с автомобилем или мотоциклом знает как сложно припарковаться около этого департамента. Но каким-то чудом Асе удалось легко  там припарковаться без аварий, и она  в последний раз направилась к окошку для людей с фамилией на „В”.

Здесь Асю поджидало новое заявление, и хотя об изменении фамилии уже было известно в системе, то после изменения места регистрации нужно было заполнить дополнительные бумаги. Дополнительно оказалось, что ведя свой личный бизнес, Ася подписывалась автоматически своим ФИО и, соответственно, после смены фамилии должны были измениться и данные в системе. Однако, название фирмы Аси состоит не только из её имени и фамилии, то снова пришлось заполнять еще одно заявление. И тут может быть интересная информация для таких невест как Ася –  с изменением фамилии Ваше индивидуальное предприятие перестаёт существовать. Вот так название фирмы изменилось на Ионна Ирена Кривенцов Психолог. А это повлекло за собой то, что все визитки, блоги, сайт, инстаграм и даже логотип на дверях кабинета стали неактуальны. Скажем честно, что даже через год еще не успели всего изменить, как-то руки не доходят.

Следующий документ – водительское удостоверение. И снова фотография, заявление и ПТС автомобиля. Тут тоже не обошлось без осложнений – Ася была совладельцем, то и работы было в два раза больше. В теории теперь не надо с собой приносить документы на автомобиль. Но и так советуем поменять права как можно быстрее. Естественно, на новый ПТС тоже надо было ждать месяц.

Следующая остановка – паспорт. И здесь надо не откладывать, чем раньше, тем меньше заплатите. Паспорт надо менять сразу же, также как удостоверение личности. На это у нас есть 30 дней, паспорт утратит важность через 60 дней. Об этом лучше подумать перед тем, как планировать долгое свадебное путешествие, чтобы не остаться заграницей без документов. И действительно, если заменить паспорт вовремя, то это будет не дорого. Но Ася об этом не догадывалась, мы даже успели поехать в Турцию и Германию и только потом озаботились сменой паспорта. Из-за этого пришлось отдать 140 злотых.

Следующие были – управляющая компания, газовики и электрики, телефон, интернет, банк, страховки. И, конечно, все личные документы на работе. Пришлось даже менять печать, и придумать новую подпись, а потом ещё научиться ей подписываться на документах.

Ася всё ещё не была уверена в том, что напишет свою новую фамилию правильно, и постоянно проверяла себя или по свидетельству о браке, или по моему инстаграмму. Вдобавок, ещё и терзалась сомнениям после заполнения, припоминая себе как всё-таки написала свою новую фамилию – правильно или нет. Переходный период занял полгода, часто фамилия писалась как KrivenSTov, что же поделать, ведь такова жизнь дислектика, вышедшей замуж за русского.

К счастью, сейчас ошибок и переживаний всё меньше. Для Аси уже привычно стало то, как пишется её новая фамилия и то, как люди делают ошибки в ней, даже списывая с документов. Однажды на квитанции красовался новый вариант – KriventsoN. Во всём этом есть и плюсы – жизнь стала веселее и появился новый повод начать разговор, отвечая на вопрос: „А откуда у Пани такая фамилия?”

Lubisz to?